Turqia dorëzon dosjen për ekstradimin e Gulen, Yildirim-SHBA-së: A kërkuat prova kur u rrëzuan kullat binjake?

Publikuar tek: bota, më 17:13 19-07-2016 Turqia dorëzon dosjen për ekstradimin e Gulen, Yildirim-SHBA-së: A kërkuat prova kur u rrëzuan kullat binjake?

Turqia i ka dorëzuar SHBA-së dosjen e ekstradimit për predikuesin Fethullah Gulen.Kryeministri turk Binali Yildirim ka konfirmuar se dosja përmban më shumë prova nga sa ka kërkuar Uashingtoni, ndërsa e ka quajtur Gulen një terrorist të cilit do i shkulen rrënjët.

Kryeministri i Turqisë ka shtruar gjithashtu pyetjen nëse SHBA kishte kërkuar prova kur u rrëzuan kullat binjake më 11 shtator të 2001, duke paralajmëruar Shtëpinë e Bardhë të mos hapë probleme me ndalimin e ekstradimit.

“Presidenti dhe vetë unë i bëmë thirrje SHBA-ve për ekstradimin e kreut terrorist dhe e dërguam dosjen. Na thonë të ofrojmë prova. Fshati që shihet nuk do kallauz? Megjithatë ne do t’u ofrojmë prova më shumë se që kanë kërkuar. Sidoqoftë, dua t’i pyes miqtë e mi amerikanë: Mos vallë kërkuat prova për kërkimin e terroristëve kur u rrëzuan kullat binjake më 11 shtator? A kishit prova kur i mblodhët të dyshuarit në Guantanamo? Ndërsa nuk kërkuat prova për Bin Ladenin. Pse po kërkoni prova për FETO-n kur gjithçka është aq e qartë dhe në shesh? Mos e mbroni më këtë vrasës, këtë tradhëtar dhe këtë lider terrorist. Nuk keni dobi nga kjo. Mos e ushqeni atë dhe mos shkaktoni probleme kot. Këta do t’i shkulim me rrënjë", tha Yildirim.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012150049209595
array(1) { ["section"]=> string(113) "turqia-dorezon-dosjen-per-ekstradimin-e-gulen-yildirim-shba-se-a-kerkuat-prova-kur-u-rrezuan-kullat-binjake-47097" }