Turqia hap zyrtarisht bazat ajrore për Amerikën

Publikuar tek: bota, më 13:53 29-07-2015 Turqia hap zyrtarisht bazat ajrore për Amerikën

Kabeineti i qeverisë turke ka miratuar zyrtarisht një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku përfshihet edhe hapja e bazave ajrore për koalicionin të udhëhequr nga SH.B.A- të në luftën kundër Shtetit Islamik.

Dakortësia midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara ka të bëjë vetëm me luftën kundër Shtetit Islamik dhe nuk përfshin ndihmë ajrore kundër militantëve kurdë në very të Sirisë. Turqia tashmë është pjesë e koalicionit në luftën kundër ISIS, por veprimet e saj ushtarake kundër militantëve kurdë janë kritikuar nga mediat perëndimore.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013260126113892
array(1) { ["section"]=> string(53) "turqia-hap-zyrtarisht-bazat-ajrore-per-ameriken-17225" }