Turqia importon 184 milion euro armatime

Publikuar tek: bota, më 06:12 17-07-2019 Turqia importon 184 milion euro armatime

Turqia ka importuar armë me vlerë 184,1 milionë euro (206 milionë dollarë) nga Gjermania në katër muajt e parë të vitit, sipas statistikave të qeverisë.

“Ankaraja bëhet blerësi më i madh i Gjermanisë në eksportin e armëve’’, tha Ministria e Ekonomisë Federale.

Duket se këto materiale do të jenë për gjashtë nëndetëse, që janë duke u ndërtuar në Turqi, me një pjesë të rëndësishme të produkteve të kompaninë gjermane ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS).

“Eksportet e armëve për regjimin autoritar të Turqisë duhet të ndalen, si lejet po ashtu dhe eksportet reale”, tha deputeti i majtë gjerman, Dagdelen

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Jep dorëheqjen ministri i rëndësishëm francez, akuza për shpenzime të tepërta
Fsheh nën paruke gjysmë kg kokainë, arrestohet kolumbiani »
Article Logic
Execution time: 0.011602163314819
array(1) { ["section"]=> string(47) "turqia-importon-184-milion-euro-armatime-172443" }