Turqia importon tekste shkollore nga Gjermania, femrave në foto i vë shami në kokë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 19:38 09-05-2019 Turqia importon tekste shkollore nga Gjermania, femrave në foto i vë shami në kokë Foto e modifikuar ne tekstet shkollore turke

Një tekst shkollor i shpërndarë nga qeveria turke ka marrë kritika pasi u zbulua se disa foto të vajzave që ishin fotografuar në këto tekste, ishin modifikuar duke i vendosur këto vajza me mbulesën islame në kokë.

Libri i gjuhës gjermane, i quajtur 'Gjermanishtja është kënaqësi ', i është shpërndarë adoleshentëve të shkollave të mesme të klasave të 11-ta në të gjithë Turqinë.

Në kopertinën e këtij libri të gjuhës gjermane, e cila mund të gjendet edhe në faqen zyrtare të internetit për Rrjetin e Informacionit të Arsimit tek faqja e Ministrisë së Arsimit në Turqi, shfaqen adoleshentë, studentë në ambjente të shkollave.

Por mesa duket në një nga këto foto, fotografia e rrethuar në imazhin e mësipërm, është modifikuar, transmeton newsbomb.al.

Imazhi origjinal është marrë nga Shutterstock, një platformë e fotografive, dhe tregon disa nxënës të cilët qëndrojnë në korridor gjatë pushimit, pranë dollapeve të tyre  ku mbajnë sendet personale.

Megjithatë, një nxënëse bjonde në fotografinë origjinale të Shutterstock zhduket në foton e teksteve shkollore turke dhe zëvendësohet nga një vajzë e veshur me shami.

Pamja e vajzës së veshur me shami që përdoret në tekstet shkollore turke, zëvendëson lëndën origjinale.  mund të gjendet në një faqe tjetër për imazhet e aksioneve.

Ministria e Arsimit e Turqisë nuk ka reaguar ende rreth këtij skandali me modifikimet e fotove në tekstet shkollore, transmeton newsbomb.al.

Megjithatë, një numër grupesh të shoqërisë civile, kanë kritikuar këto veprime propagandistike të qeverisë turke në rrjetet sociale.

Kadın Meclisleri, një aktiviste e të drejtave të grave në Turqi, tha se ishte brenda të drejtave të çdo gruaje që të vendosë nëse duhet të veshin apo jo një shami dhe jo të imponohet diçka e tillë, transmeton newsbomb.al.

Turqia është një vend me shumicë myslimane, por gjithashtu ka një histori të gjatë sekularizmi që nga koha e Qemal Ataturkut. Partia e presidentit Erdogan është akuzuar shpeshherë nga rivalët e tij dhe nga organizmat ndërkombëtarë, për islamizimin dhe sjelljen e neo-otomanizmit në Turqi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066709518432617
array(1) { ["section"]=> string(88) "turqia-importon-tekste-shkollore-nga-gjermania-femrave-ne-foto-i-ve-shami-ne-koke-163636" }