Turqia kërkesë kreut të AMA-s, Genti Salës: Mos lejo Digitalb të transmetojë dokumentarin që na cënon

Publikuar tek: aktualitet, më 21:14 03-02-2017 Turqia kërkesë kreut të AMA-s, Genti Salës: Mos lejo Digitalb të transmetojë dokumentarin që na cënon

Kryetari i Këshillit Suprem të Televizionit dhe Radios në Turqi (RTUK), İlhan Yerlikaya i ka dërguar një letër homologut të tij shqiptar, kreut të Autoritetit të Mediave Audiovizive, Gentian Salës, që të ndikojë për bllokimin e një dokumentari që transmetohet në Plus HD në Digitalb.

Bëhet fjalë për dokumentarin “Love is a Verb”, që sipas Turqisë shpërndanë propagandën e Lëvizjes Gylen, të cilën presidenti Rexhep Taip Erdogan e konsideron si organizuese të grushtit të dështuar të shtetit më 15 korrik të 2016-ës.

RTUK kërkon nga Sala që të ndërmarrë të gjitha “masat e nevojshme” kundër Plus HD, që sipas tyre e ka transmetuar shpesh këtë dokumentar kohët e fundit.

Pas kërkesave zyrtare për mbylljen e shkollave, gazetave, portaleve dhe shtëpive botuese që financohen nga Fethulla Gylen, kjo është kërkesa e parë që Turqia bën kundër një televizioni shqiptar.

Letra për Salën vjen pak ditë pasi Turqia ka kërkuar ndihmë nga Zvicra për të gjurmuar kritikët e Erdogan, bazuar në një marrëveshje dypalëshe në shkëmbimin e informacioneve të inteligjencës të të dyja vendeve.

love-is-a-verb_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas shpërblimit 50 milionësh nga Policia, vërshojnë telefonatat për Klement Balilin
Publikoi foton me Dritëro Agollin nga spitali, reagon Kastriot Islami pas kritikave: Mashtrues… »
Article Logic
Execution time: 0.011197805404663
array(1) { ["section"]=> string(105) "turqia-kerkese-kreut-te-ama-s-genti-sales-mos-lejo-digitalb-te-transmetoje-dokumentarin-qe-na-cenon-67668" }