Turqia kërkon më shumë se 3 miliard euro për të strehuar emigrantët dhe ka një plan të ri

Publikuar tek: bota, më 15:37 07-03-2016 Turqia kërkon më shumë se 3 miliard euro për të strehuar emigrantët dhe ka një plan të ri

Zyrtarë të Bashkimit Europian nga 28 vende anëtare janë duke u takuar me zyrtarët turq sot në Bruksel për të diskutuar për krizën më të madhe të refugjatëve në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore.

 

Bashkimi Eurpoian i ka premtuar 3 miliard euro Turqisë në shkëmbim të strehimit të refugjatëve nga vendet e Lindjes së Mesme, në territorin e saj, ndërsa pritet që Ankaraja të kërkojë më shumë para gjatë bisedimeve.

Një zëdhënës i kryeministrit turk Ahmet Davutoglu tha se ai do t’i paraqesë zyrtarëve të Bashkimit Europian “një ide të re për tu trajtuar seriozisht që mund të ndihmojë në zgjidhjen e këtij problemi”. Detajet e këtij plani pritet të bëhen publike në vijim.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010799884796143
array(1) { ["section"]=> string(95) "turqia-kerkon-me-shume-se-3-miliard-euro-per-te-strehuar-emigrantet-dhe-ka-nje-plan-te-ri-34472" }