Turqia me ambasador të ri në Shqipëri, publikohet LISTA

Publikuar tek: bota, më 11:34 26-11-2017 Turqia me ambasador të ri në Shqipëri, publikohet LISTA

Turqia ka njoftuar ka njoftuar emërimin e 15 ambasadorëve të rinj të Ankarasë në disa vende të ndryshme, si Koreja e Jugut, Arabia Saudite dhe Malajzia.

Në dy dekretet e publikuara në fletoren zyrtare, këtë të shtunë bëhet me dije se 11 ambasadorë të tjerë, në vende si Hungaria dhe Shqipëria, sikurse edhe zv.përfaqësuesi i përhershëm në NATO, janë thirrur nga Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë. Për herë të parë në histori Turqia emëron ambasador dhe në Laos.

Lista e ambasadorëve të rinj turq të sapo emëruar: Murat Ahmet Yörük – Tiranë, Shqipëri Ali Davutoğlu – Dar-es Salaam, Tanzani Ahmet Akif Oktay – Budapest, Hungari Ersin Erçin – Seul, Koreja e Jugut Başak Türkoğlu – Valeta, Maltë Fatma Ceren Yazgan – Tbilisi, Gjeorgji Gülin Dinç – Santiago, Kili Ayda Ünlü – Phnom Penh, Kamboxha Cengiz Kamil Fırat – Bishkek, Kirgizstan Nihat Civaner – Dakar, Senegal Ahmet Cemil Miroğlu – Nairobi, Kenia Fevzi Süphan Erkula – Librevil, Gabon Ahmet İdem Akay – Vientiane, Laos Erdoğan Kök – Rijad, Arabi Saudite Merve Safa Kavakçı – Kuala Lumpur.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulohet thesari i carit rus, pasuria përrallore që po kërkohet në lindje të Moskës
»
Article Logic
Execution time: 0.011409997940063
array(1) { ["section"]=> string(61) "turqia-me-ambasador-te-ri-ne-shqiperi-publikohet-lista-100786" }