Turqia merr vendimin e ri, do të ndalojë emigrantët të kalojnë në Greqi përmes detit (E PLOTË)

Publikuar tek: bota, më 13:10 07-03-2020 Turqia merr vendimin e ri, do të ndalojë emigrantët të kalojnë në Greqi përmes detit (E PLOTË) Emigrante siriane ne Greqi

Turqia nuk do të lejojë emigrantët të kalojnë në detin Egje në Greqi pasi kjo është e pasigurtë.

Urdhri nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan vjen një javë pasi ai tha se ai po "hap dyert" për refugjatët për të hyrë në Evropë, mes tensioneve për konfliktin sirian.

BE e ka akuzuar më parë presidentin turk se po përdor emigrantët për qëllime politike.

Të shtunën, policia greke gjuajti me  gaz lotsjellës turmat në vendkalimin kufitar në Kastanitë, të cilët u përgjigjën duke hedhur gurë dhe duke bërtitur "hapni portat".

Por si erdhi gjendja deri këtu?

Në vitin 2016, u arrit një marrëveshje me të cilën Turqia do të ndalonte lejimin e migrantëve për të arritur në BE në këmbim të fondeve nga blloku për të ndihmuar atë të menaxhojë numrin e madh të refugjatëve që pret.

Por që nga ajo kohë, tensionet midis BE dhe Turqisë janë ndezur në çështje të ndryshme. Javët e fundit, një sulm i ashpër nga forcat siriane dhe mbështetësit e tyre rusë mbi Idlib, provinca e fundit e mbajtur nga rebelët sirianë, ka çuar në përleshje me Turqinë, e cila mbështet disa grupe rebele.

Turqia tashmë pret rreth 3.7 milion sirianë, por konflikti në Idlib ka çuar në afro një milion të arratisen në kufirin e saj jugor.

Megjithëse BE premtoi miliarda euro ndihmë, Turqia nuk ishte e impresionuar dhe javën e kaluar vendosi të hapë kufijtë e saj me Greqinë, madje madje edhe kontrolloi migrantë afër kufirit veri-perëndimor.

Greqia tha se migrantët ishin duke u manipuluar nga Turqia në një përpjekje për të ushtruar presion diplomatik.

Ajo ka ndaluar për një muaj të gjitha kërkesat për azil nga migrantët që hyjnë në Greqi në mënyrë të paligjshme, dhe ka ndërmarrë masa agresive për t'i penguar ata të hyjnë përmes tokës dhe detit.

Në një periudhë 24-orëshe deri në mëngjes të Shtunën, më shumë se 1.200 migrantë u përpoqën të kalonin kufirin tokësor, shumica nga Afganistani dhe Pakistani.

Shefi i politikës së jashtme të BE, Josep Borrell, u ka thënë refugjatëve "të shmangin lëvizjen në një derë të mbyllur".

"Ne i kemi parë ata me sytë tanë, duke arrestuar migrantë, duke i trajtuar ata keq dhe nëse dikush guxon t'i ndihmojë ata, ai ka të njëjtin fat.

"Ka një ushtri të tillë përgjatë tërë rajonit," tha Yannis Laskarakis, një botues i gazetave në qytetin e Alexandroupoli i cili ka marrë kërcënime me vdekje për të folur kundër vigjilentëve të armatosur.

Cila është situata në Egje?

Varkat me roje greke janë parë duke detyruar anijet e migrantëve të kthehen ditët e fundit.

Rojet bregdetare e Turqisë thanë që shpëtuan 97 migrantë në det të enjten, duke akuzuar autoritetet greke se "rrafshuan tre anije dhe i la ata në një gjendje gjysmë fundosjeje".
Ata thanë se me urdhër të z. Erdogan  do të ndalonte t'i linte migrantët të lundrojnë për në Greqi  Egjeut "sepse është e rrezikshme".

"Qasja për të mos ndërhyrë kundër migrantëve që dëshirojnë të largohen nga Turqia mbetet në praktikë, por kjo qasje [e re] mbulon vendkalimet e detit për shkak të rreziqeve," tha rojet bregdetare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Truproja i ministrit italian Matteo Salvini i prekur nga koronavirusi
Kreu i Partisë Demokratike italiane preket nga koronavirusi: Nuk ka vend për panik »
Article Logic
Execution time: 0.01142692565918
array(1) { ["section"]=> string(98) "turqia-merr-vendimin-e-ri-do-te-ndaloje-emigrantet-te-kalojne-ne-greqi-permes-detit-e-plote-197739" }