Turqia në BE/ Erdogan: Jemi duke testuar Europën

Publikuar tek: bota, më 16:22 25-01-2015 Turqia në BE/ Erdogan: Jemi duke testuar Europën

Sipas Erdogan, me pranimin e Turqisë, BE do të tregonte se nuk është “një klub i krishterë”

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se vendi i tij është duke testuar Europën nëse kjo e fundit është e gatshme të pranojë një vend me shumicë muslimane dhe të tregojë që është kundër islamofobisë. Sipas Erdogan, me pranimin e Turqisë, BE do të tregonte se nuk është “një klub i krishterë”.

"Nuk ka rëndësi nëse na pranojnë në BE apo jo. Aktualisht, siç kemi planifikuar, ne kryejmë aktivitetet. Në fakt, ne testojmë Evropën. Do të shohim nëse mund të pranojë Turqinë, e cila ka popullsi muslimane. A mund t'na pranojnë mes tjerash? Më saktë, nëse janë kundër islamofobisë ose jo?”, ka thënë Erdogan.

Presidenti turk është shprehur së Turqia është një shtet i fuqishëm dhe nuk do të shkojë në derën e BE-së të lutet. Erdogan ka kërcënuar gjithashtu BE-në kur ka thënë se Turqia do të përcaktojë rrugën e saj nëse nuk pranohet në union ashtu si ajo është.

"Turqia tani është një shtet i fuqishëm. Turqia nuk është një shtet i cili do të vijë në derën tuaj dhe t'ju lutet. Turqia është shtet që qëndron në këmbët e veta. Turqia është një shtet që çdo ditë zhvillon industrinë e saj, bujqësinë, energjetikën, arsimin, shëndetësinë dhe sektorët e tjerë. Nëse BE-ja e pranon si të tillë, do të hyjë, por nëse jo, atëherë Turqia do të përcaktojë rrugën e saj”, tha Erdogan.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011914968490601
array(1) { ["section"]=> string(51) "turqia-ne-be-erdogan-jemi-duke-testuar-europen-1442" }