Turqia nis bombardimet kundër ISIS në Siri

Publikuar tek: bota, më 14:48 24-07-2015 Turqia nis bombardimet kundër ISIS në Siri

Avionët e forcave ajrore turke, bombarduan pozicionet e organizatës terroriste ISIS në Siri, konfirmon Qeveria e Republikës së Turqisë.

Vendimi për bombardimin e pozicioneve të ISIS, është bërë në takimin e djeshëm të Këshillit të Sigurimit Kombëtar të kryesuar nga Kryeministri i Turqisë Ahmet Davutoglu.

"Tre avion të tipit F-16 u ngritën rreth tre orë pas mesnate nga Diyarbakir. Avionët e forcave ajrore turke bombarduan tre pozicione të organizatës terroriste ISIS. Raketat u lëshuan mbi dy pika komanduese dhe mbi një pikë takimi të pjestarëve të ISIS", theksohet në deklaratën e Qeverisë turke, transmeton AA.

Në deklaratë theksohet se "vendosmëria e shtetit turk është që të meren të gjitha masat në mbrojtje të sigurisë kombëtare".

Një officer turk është vrarë dhe dy rreshterë janë plagosur në sulmin e mbrëmshëm nga drejtimi i Sirisë, të kryer mbi pozicionet ushtarake përgjatë kufirit në Kilis, ndërsa forcat turke u përgjigjën me kundërsulme.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011816024780273
array(1) { ["section"]=> string(48) "turqia-nis-bombardimet-kunder-isis-ne-siri-16902" }