Turqia refuzon ekstradimin e xhihadistit më të kërkuar në Australi, Neil Prakash

Publikuar tek: bota, më 09:26 20-07-2018 Turqia refuzon ekstradimin e xhihadistit më të kërkuar në Australi, Neil Prakash

Një gjykatë turke ka vendosur kundër ekstradimit të xhihadistit më të kërkuar të Australisë, Neil Prakash, për t'u përballur me akuzat e terrorizmit në vendin e tij.

Prakash u arrestua në Turqi në vitin 2016 pas kalimit nga Siria. Më vonë, ai pranoi pjesërisht komplotet terroriste të grupit të Shtetit Islamik në Australi.

Në maj të vitit të kaluar, kryeministri australian Malcolm Turnbull tha se priste që Prakash të ekstradohej "brenda disa muajsh".

Tani ai ka të ngjarë të përballet me akuza në Turqi, njoftoi News Corp Australia.

Qeveria australiane ka thënë se është e zhgënjyer nga vendimi i gjyqtarit turk në Gjykatën Penale të Kilis.

Për çfarë akuzohet Prakash?

Autoritetet australiane kanë thënë se Prakash, i lindur në Melbourne është i lidhur me komplotet e dështuara të terrorizmit në Australi dhe ka bërë thirrje për sulme të koordinuara kundër SHBA.

Në vitin 2016, qeveria e përshkroi atë si "Australiani kryesor që u kthye nga Lindja e Mesme".

Kur u pyet nëse ai ishte përgjegjës për parcelat e hashashit dhe të opiumit në Australi, Prakash i tha një gjykate vitin e kaluar: "Kam pasur diçka të bëjë me [atë], por unë nuk ishte 100% përgjegjës".

Ai pretendoi se ai ishte detyruar të bënte videot e propagandës së ISIS dhe se ai kishte ikur nga grupi pasi kishte parë "fytyrën e vërtetë" të tij.

Në Australi, ai përballet me akuzat e anëtarit  në një organizate terroriste, si dhe për mbështetjen dhe promovimin e grupit.

Çfarë tha gjykata?

Gjykatësi Ismail Deniz mohoi kërkesën e ekstradimit të prokurorisë, pasi tha se kushtet e saj nuk ishin vënë në dispozicion të gjykatës.

Gjyqtari nuk dha arsyetime të mëtejshme, thuhet në raport.

Gjykata pastaj vendosi që Prakash të mbetet në paraburgim për t'iu përgjigjur akuzave të terrorizmit në Turqi, raportoi News Corp Australi. Rasti do të rishqyrtohet në shtator të 2018.

Si ka reaguar Australia?

 Kryeministri australian  Malcolm Turnbull tha se qeveria e tij nuk do të përjashtonte apelimin kundër vendimit të ekstradimit.

"Qëllimi ynë është të sigurojmë që Neil Prakash nuk është kurrë në gjendje të praktikojë kurrë tregtinë e tij të keq të terrorizmit" – deklaroi ai.

Megjithatë, Z. Turnbull shtoi se qeveria turke ishte "njësoj e vendosur të merrej me të".

Ministria e jashtme e Turqisë në Stamboll nuk bëri menjëherë koment, mësohet nga burimet e agjencisë së lajmeve Reuters.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mbytet barka me turistë, 11 të vdekur, 5 të humbur
Trump: Nëse marrëdhënia nuk funksionon, unë do të jem armiku më i madh i Putin »
Article Logic
Execution time: 0.01238489151001
array(1) { ["section"]=> string(89) "turqia-refuzon-ekstradimin-e-xhihadistit-me-te-te-kerkuar-ne-australi-neil-prakash-128496" }