Turqia sulmon dhe shkatërron “terroristët” kurdë që vranë civilë

Publikuar tek: bota, më 17:05 10-10-2019 Turqia sulmon dhe shkatërron “terroristët” kurdë që vranë civilë Sulm në qytetin Tal Abyad, në Akcakale, pranë kufirit Siri-Turqi / Foto: AFP/Getty Images

Turqia thotë se ka shkatërruar “terroristët” kurdë që një ditë më parë sulmuan dhe vranë civilë në Akcakale, pranë kufirit me Sirinë.

Ministria e Mbrojtjes turke thotë ka sulmuar dhe shkatërruar grupet e luftëtarëve kurdë të njohur si PKK/YPG, që ky shtet i quan terroristë. Sipas Turqisë, ata fshiheshin në shkolla dhe spitale pranë kufirit me Sirinë dhe sulmonin me raketa popullsinë civile në territorin turk, duke shkaktuar edhe viktima.

Sulmet në Turqi nisën 48 orët e fundit pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës vendosën të tërheqin trupat ushtarake nga Veriu i Sirisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009782075881958
array(1) { ["section"]=> string(69) "turqia-sulmon-dhe-shkaterron-terroristet-kurde-qe-vrane-civile-181533" }