Tusk: Të mbështesim Italinë, do përballet me një fluks alarmant refugjatësh

Publikuar tek: bota, më 09:12 13-04-2016 Tusk: Të mbështesim Italinë, do përballet me një fluks alarmant refugjatësh

Presidenti i Komisionit Europian, Donald Tusk, është shprehur se Italia dhe Malta mund të përballen shumë shpejt me një fluks të madh refugjatësh përmes detit Mesdhe.

“Duhet të sensibilizohemi me Italinë dhe Maltën. Ka një numër alarmant i atyre që mund të bëhen refugjatë nga Libia përmes rrugës së Mesdheut qëndror”, tha Tusk.

Deri tani si Italia dhe Malta kanë mbetur të paprekura nga fluksi i madh i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe vendet e Afrikës Veriore, që kanë shkaktuar kriza të mëdha humanitare në shumë vende të Bashkimit Europian.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032424211502075
array(1) { ["section"]=> string(79) "tusk-te-mbeshtesim-italine-do-perballet-me-nje-fluks-alarmant-refugjatesh-37562" }