Tuzi u fitua nga shqiptarët, alarm në Greqi! Kathimerini shkruan për Shqipërinë e Madhe

Publikuar tek: rajon, më 15:33 05-03-2019 Tuzi u fitua nga shqiptarët, alarm në Greqi! Kathimerini shkruan për Shqipërinë e Madhe Ivica Dacic

Gazeta e famshme greke, Kathimerini, shkruan sot se fitorja e shqiptarëve në Tuz mund të jetë një kërcënim i madh për territorin grek.

Sipas gazetës prestigjoze, alarmi ka ardhur pikërisht nga ministri i jashtëm i Serbisë Ivica Daçiç. Ivica Dacic, ditën e djeshmje ka deklaruar: “Tashmë jemi në rrezik të territorit jo vetëm në Serbi , por edhe në Maqedoninë e Veriut, në Greqi dhe në Mal të Zi.”

Më tej, Kathimerini, shkruan: "Nuk duhet të mbyllim sytë para një zgjerimi të Shqipërisë që mund t’i kushtojë territorit grek në Maqedoni dhe në Epir.  Shqiptarët kanë ende dëshirën për të krijuar një Shqipëri të Madhe dhe me fitoren në Tuz kjo ide mund të jetë edhe më e fortë. Politikanët grekë duhët të jenë vazdimisht të kujdesshëm. Ivica Daçiç deklaron se shqiptarët rrezikojnë të përhapen në të gjithë Ballkanin."

 

52849493_2239526216099754_1680469343982321664_n.pngScreenshot_48.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096731185913086
array(1) { ["section"]=> string(92) "tuzi-u-fitua-nga-shqiptaret-alarm-ne-greqi-kathimerini-shkruan-per-shqiperine-e-madhe-155265" }