U akuzua për vrasjen e 850 protestuesve, lirohet ish-presidenti i Egjiptit

Publikuar tek: bota, më 11:27 24-03-2017 U akuzua për vrasjen e 850 protestuesve, lirohet ish-presidenti i Egjiptit

Lirohet nga burgu ish-presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak.

Ai ishte dënuar me burgim të përjetshëm, me akuzën e vrasje në protesën e “pranverës arabe” në vitin 2011.

Por, deri tani nuk janë vërtetuar akuzat e ngrituyra ndaj tij lidhur me këtë ngjarje, duke çar në lirimin nga burgu të Hosni Mubarak.

Ish- udhëheqësi që drejtoi në mënyrë autoritare vendin me 84 milionë banorë për 32 vjet, u dënua me burgim të përjetshëm vitin e shkuar për vrasjet e kryera gjatë protestave popullore ndaj regjimit të tij, në janar e shkurt 2011, ku si pasojë e kryengritjes të protestuesve me policinë dhe ushtrinë, humbën jetën të paktën 850 persona.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Plas seksi në Big Brother, aktivistët: Të ndalohet urgjent ky program (FOTO)
Ja pse Princi George paraqitet në të gjitha daljet publike me pantallona te shkurtra »
Article Logic
Execution time: 0.011339902877808
array(1) { ["section"]=> string(79) "u-akuzua-per-vrasjen-e-850-protestuesve-lirohet-ish-presidenti-i-egjiptit-72984" }