U akuzua se përktheu qëllimisht gabim “Vetingun”, kreu i EURALIUS largohet nga Shqipëria

Publikuar tek: aktualitet, më 20:18 05-02-2017 U akuzua se përktheu qëllimisht gabim “Vetingun”, kreu i EURALIUS largohet nga Shqipëria

Rainer Deville, shefi i misionit Euralius është larguar zyrtarisht nga Shqipëria në ditën e parë të muajit shkurt.

Arsyet e largimit nga pozicioni i kreut misionit të ekspertëve ligjorë europianë, megjithëse mandati i mbaronte në vjeshtë të 2018-ës.

Deville është sulmuar më herët gjatë opozita për përkthimin gabim të ligjit të vettingut që iu dërgua Komisionit të Venecias për opinion. Sipas Partisë Demokratike Deville e kishte përkthyer qëllimisht gabim draftin. Rainer Deville ka prej shtatorit të vitit 2014 që drejton misionin Euralius në Shqipëri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Dritërofsh apostulli ynë!”, fjalimi prekës i lamtumirës për shkrimtarin e madh, Dritëro Agolli
RTSH hap audicionet për moderator dhe folës lajmesh »
Article Logic
Execution time: 0.010426044464111
array(1) { ["section"]=> string(91) "u-akuzua-se-perktheu-qellimisht-gabim-vetingun-kreu-i-euralius-largohet-nga-shqiperia-67824" }