U arrestua se filmoi, Koreja e Veriut liron nga burgu turistin japonez

Publikuar tek: bota, më 11:25 27-08-2018 U arrestua se filmoi, Koreja e Veriut liron nga burgu turistin japonez

Një turist japonez i arrestuar për një krim që nuk bëhej i ditur është liruar nga burgu në Korenw e Veriut.

Tomoyuki Sugimoto ndodhet tashmë në Kinë dhe pret të niset drejt Japonisë.

Koreja e Veriut nuk ka bërë të qartë se përse u arrestua japonezi Sugimoto por informoi vetëm se ai ka shkelur ligjin.

Mediat japoneze thanë se ai mund të ishte kapur duke filmuar një objekt ushtarak. Turistët që vizitojnë Korenë e Veriut monitorohen rreptësisht në çdo kohë.

Vendi komunist shpesh ka burgosur turistët më parë dhe i ka përdorur ato si mjete të bisedimeve në negociatat e tyre mes shtetetve.

Ndër të paraburgosurit që bëri bujë të madhe ishte Otto Warmbier, një student nga SHBA-ja, i cili u burgos për vjedhjen e një shenje hoteliere.

Ai u lirua edhe për arsye humanitare, por mbërriti në shtëpi i sëmurë rëndë ku dhe vdiq disa ditë më vonë.

40172463_244831113039901_5481166155676647424_n.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011981964111328
array(1) { ["section"]=> string(76) "u-arrestua-se-filmoi-koreja-e-veriut-liron-nga-burgu-turistin-japonez-132290" }