U bë rrëmujë botërore për kthimin në xhami të Hagia Sophia, vendoset IMAMI i parë i saj, do jetë boshnjak

Publikuar tek: bota, më 13:00 13-07-2020 U bë rrëmujë botërore për kthimin në xhami të Hagia Sophia, vendoset IMAMI i parë i saj, do jetë boshnjak Ferruh Mustuer

Imami I parë që do të rihapë Hagia Sophia në Turqi, që u kthye në xhami pas vendimit të shtetit turk, do të jetë Ferruh Mustuer me origjinë bosnjake.

Lajmi u bë i ditur sot dhe Mustuer është me origjinë nga Bosnje-Hercegovina, flet gjuhën bosnjake. Ka lindur në qytetin e Kutahji në 1971 ku ka përfunduar edhe studimet e para. Ka qenë imam në xhaminë e Yeni në Stamboll.

Hagia Sophia u rikthye në xhami të premten e javës së kaluar. Pas vendimit të gjykatës, me një dekret të presidentit Taip Erdogan, ky muze u kthye serish në një sheshlufte besimesh fetare.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095608234405518
array(1) { ["section"]=> string(110) "u-be-rremuje-boterore-per-kthimin-ne-xhami-te-hagia-sophia-vendoset-imami-i-pare-i-saj-do-jete-boshnjak-213701" }