‘U emocionuam kur muret bizantine ranë në Durrës’, Soreca: BE do sjellë 40 milion euro për të mbështetur rindërtimin e trashëgimnisë kulturore

Publikuar tek: aktualitet, më 11:23 29-09-2020 ‘U emocionuam kur muret bizantine ranë në Durrës’, Soreca: BE do sjellë 40 milion euro për të mbështetur rindërtimin e trashëgimnisë kulturore Soreca

Ambasadori Luigi Soreca gjatë konferencës ku po prezantohet startimi i programit të financimit të Bashkimit Europian si donatori kryesor i Konferencës së Solidaritetit në Bruksel, për restaurimin dhe rijetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i nëntorit të shkuar, ka bërë me dije shumën që do të dhurohet.

Soreca tha se BE do të sjellë 40 milion euro për të mbështetur rindërtimin dhe rahabilitimin e trashëgimnisë kulturore të dëmtuar nga tërmeti.

“Ne të gjithë na kanë mbetur në mendje imazhet e murave bizantine që ranë në Durrës. Është diçka emocionuese kur sheh diçka që i ka bërë ballë shekujve të rrënohet. Shkatërrimi i tyre ndikon në mënyrë të drejtpërdrejt te identiteti ynë.

53 muzeume janë ttë rrezikuara dhe janë kasifikuar si me rrezik të lartë dhe të mesëm. Ka pasur dhe artefakte që jaën dëmtuar.

Mbrojtja e saj dhe rivlerësimi ka vlerë të madhe simbolike dhe na ndihmon duke na dhënë shpresë ne dhe komuniteteve.

Prandaj jam krenar që tju them se BE do të sjellë 40 milion euro për të mbështëetur rindërtimin dhe rahabilitimin e trashëgimnisë së dëmtuar nga tërmeti. Ne e kemi quajtur këtë program BE për kulturën”, tha Soreca.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01216983795166
array(1) { ["section"]=> string(145) "u-emocionuam-kur-muret-bizantine-rane-ne-durres-soreca-be-do-sjelle-40-milion-euro-per-te-mbeshtetur-rindertimin-e-trashegimnise-kulturore-222066" }