U helmua me agjent nervor sovjetik, Navalny thirrje Moskës: Më jepni rrobat janë prova të rëndësishme

Publikuar tek: bota, më 22:00 21-09-2020 U helmua me agjent nervor sovjetik, Navalny thirrje Moskës: Më jepni rrobat janë prova të rëndësishme

Alexey Navalny kohët e fundit ka ardhur duke u përmirësuar, pasi u helmua me agjent nervor të llojit Novichok.

Akuzat kanë rënë mbi Kremlinin, por Rusia e ka mohuar këtë gjë. Momentalisht ai gjendet në Gjermani dhe po merr trajtim mjekësor.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale Navalny shkruan se se atij iu ndërruan rrobat para se të transferohej nga Siberia në Gjermani për trajtim mjekësor.

Ai shkruan për herë të parë se ata u përpoqën ta vrisnin me një substancë helmuese të përdorur nga ushtria Navalny ka kërkuar që t’i rikthehen rrobat, pasi aty ka prova nga helmimi i tij.

“Ka kaluar saktësisht një muaj që kur ata u përpoqën të më vrisnin me një agjent të luftës kimike. Dy laboratorë të pavarur në Francë dhe Suedi dhe një laborator i veçantë në Bundesëehr konfirmuan praninë e "Novice" në trupin tim. Sidoqoftë, asgjë nga këto nuk ekziston në realitetin politik dhe ligjor rus. Këtu ka talk show, ku ata tregojnë ose se askush nuk më ka helmuar, ose që, sigurisht, më kanë helmuar, por ishin ose punonjësit e FBK-së ose shërbimet speciale perëndimore që e bënë atë. Në Rusi, shefi i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme, Naryshkin, deklaron se ne i dhamë Navalny Gjermanisë pa Novichok, dhe atje ai përfundoi me Novichok (i spërkatur, ndoshta).

Një gjë më intereson tani: rrobat e mia. 30 ditë "kontroll para-hetimor" u përdorën për të fshehur këtë provë jetike. Para se të lejoheshin të më merrnin në Gjermani, ata më hoqën të gjitha rrobat dhe më dërguan krejtësisht lakuriq. Duke marrë parasysh faktin se "Novice" u gjet në trupin tim dhe mënyra e kontaktit të infeksionit ka shumë të ngjarë, rrobat e mia janë një provë materiale shumë e rëndësishme.

30 ditëve të kontrollit para hetimor të dhënë me ligj kanë skaduar. Unë kërkoj që rrobat e mia të paketohen me kujdes në një qese plastike dhe të kthehen tek unë. Dhe pastaj mund të vazhdoni të diskutoni në emisionet e bisedave që unë kisha një sulm të diabetit,” shkruan ai ndër të tjera në postimin e tij.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01202392578125
array(1) { ["section"]=> string(106) "u-helmua-me-agjent-nervor-sovjetik-navalny-thirrje-moskes-me-jepni-rrobat-jane-prova-te-rendesishme-221177" }