U kap me 4 mln euro drogë në Itali, policia shqiptare identifikon trafikantin e arrestuar

Publikuar tek: aktualitet, më 11:20 10-12-2019 U kap me 4 mln euro drogë në Itali, policia shqiptare identifikon trafikantin e arrestuar

Policia shqiptare ka reaguar në lidhje me operacionin e organizuar në Itali, ku u arrestua një shqiptar.

Policia ka treguar se trafikanti që u kap me 334 kg drogë me vlerën e 4 milion eurove është “F.I”, 32 vjeç.

Sipas bluve, mjeti lundrues ku u gjetën 186 pako të mbështjella me peshë totale 310 kg marijuanë dhe 24 kg hashash. ishte rreth 5 metra i gjatë, me një motor të jashtëm mjaft të fuqishëm.

Njoftimi i Policisë:

Strukturat e Guardia di Finanza-s, në bashkëpunim me Policinë Shqiptare kanë realizuar një operacion antidrogë të suksesshëm, në kuadër të të cilit u kapën gjithsej 334 kg drogë (marijuanë), e cila përllogaritet të nxirrte rreth 4 milion euro në tregun e paligjshëm.

Gjatë patrullimit të përbashkët në ujërat shqiptare fillimisht dhe vijimit të patrullimeve nga ana e palës italiane në afërsi të brigjeve të Brindizit, njësitë e Guardia-s kanë pikasur një mjet detar, gomone, e cila ngjallte dyshime për shkak të vendndodhjes. Mjeti lundrues është shoqëruar në port dhe gjatë kontrollit, në një hapësirë të maskuar, janë zbuluar 186 pako të mbështjella, në të cilat ishte fshehur lënda narkotike.

Skafisti, shtetasi shqiptar F. I., 32 vjeç është arrestuar në vendngjarje dhe njëherësh janë kryer procedurat e sekuestrimit të mjetit dhe provave të tjera materiale.

Mjeti lundrues ishte rreth 5 metra i gjatë, me një motor të jashtëm mjaft të fuqishëm.

Operacioni Aero-naval që u zhvillua ditën e djeshme konfirmon efikasitetin e kontrollit detar që ushtrohet nga Guardia di Finanza për të luftuar trafiqet e paligjshme që tentojnë të hyjnë drejt BE-së, sinergjinë me strukturat e Frontex-it, si dhe bashkëpunimin e qëndrueshëm dhe të konsoliduar tashmë me autoritetet e Policisë së Shtetit edhe nëpërmjet zyrave ndërlidhëse në Bari e Durrës.

78770107_2604785743141114_4041406432732512256_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029577970504761
array(1) { ["section"]=> string(95) "u-kap-me-4-mln-euro-droge-ne-itali-policia-shqiptare-identifikon-trafikantin-e-arrestuar-188957" }