U nda sot nga jeta, ja 10 thëniet më të famshme të fizikantit Stephen Hawking ( PËR T’U LEXUAR!)

Publikuar tek: bota, më 09:52 14-03-2018 U nda sot nga jeta, ja 10 thëniet më të famshme të fizikantit Stephen Hawking ( PËR T’U LEXUAR!) Stephen Hawking, shkencëtar

Ditën e sotme është ndarë nga jeta fizikanti Stephen Hawking në moshën 76-vjeçare, në Cambridge të Anglisë.

Teoricieni më i mirë i fizikës, ka shkruar të gjitha misteret e hapësirës, dhe kohës në librin e tij “Një histori e shkurtër e kohës”, vepër e cila e bëri ndër shkencëtarët më të mirë që në periudhën e Albert Einstein.

Fizikanti i madh ka shkruar në total 115 vepra. Shkencëtari i famshëm u godit nga një sëmundje e rëndë që në moshën 21-vjeçare, sëmundje me të cilën jetoi edhe 50 vite të tjera.

Ai lindi në Lindi më 8 janar të vitit 1942 në Oksford të Anglisë.

Sakaq, ne ju sjellim 11 thëniet më të famshme të fizikantit marrë nga thënie.org.

 

s_copy.jpgs1.jpgs2.jpg

s3.jpg

s4.jpg

s5.jpg

s6.jpg

s7.jpg

s8.jpg

s9.jpg

Stephen William Hawking ishte një fizikant teorik anglez, kozmologjist, shkrimtar dhe drejtor i hulumtimeve në Qendrën për Kozmologji Teorike në Universitetin e Kembrigjit.

Punët e tij shkencore përfshijnë një bashkëpunim me Roger Penrose në teoritë e singularitetit gravitacional në kuadër të relativitetit të përgjithshëm dhe parashikimi teorik që vrimat e zeza emetojnë radiacion, shpesh i quajtur si radiacioni i Hawkingut.

Hawking ishte i pari që ka propozuar një teori të kozmologjisë të shpjeguar nga një gërshetim i mekanikës kuantike dhe teorisë së përgjithshme të relativitetit. Ai ishte një mbështetës vigoroz i interpretimit të shumë-botëve të mekanikës kuantike.

Hwëking vuante nga një formë e rrallë e sklerozës laterale amiotrofike, që njihet ndryshe si sëmundja e neuroneve motorike apo sëmundja e Lou Gehrig, me fillim të hershëm dhe përparim të ngadalshëm dhe që gradualisht e  paralizoi atë gjatë dekadave.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0094270706176758
array(1) { ["section"]=> string(98) "u-nda-sot-nga-jeta-ja-10-theniet-me-te-famshme-te-fizikantit-stephen-hawking-per-t-u-lexuar-113210" }