U pasuruan me miliona brenda 1 viti, nis hetimi ndaj kreut të AMA-s dhe gruas së tij

Publikuar tek: aktualitet, më 09:37 23-01-2017 U pasuruan me miliona brenda 1 viti, nis hetimi ndaj kreut të AMA-s dhe gruas së tij

Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave (ILDKPKI), ka njoftuar për fillimin e kontrollit të plotë dhe hetimin administrativ për deklaratat e interesave private të Kryetarit të Autoritetit të Medias Audiovizive, Gentian Sala.

Nisur nga njoftimet në media në lidhje me pasurinë e zotëruar nga Kryetari i Autoritetit të Medias Audiovizive, Gentian Sala dhe nga bashkëshortja e tij Dorela Sala, ILDKPKI njfton se ka urdhëruar fillimin e procedurave të kontrollit të plotë dhe hetimit administrativ për të gjitha deklaratat e interesave private të subjektit Gentian Sala.

Objekt i këtij kontrolli nuk do të jenë vetëm pasuritë e Gentian Salës, burimet e krijimit dhe ligjshmëria e tyre, por gjithashtu edhe gjendja e konfliktit të interesit. Mbledhja e të dhënave dhe informacioneve, kryerja e veprimeve verifikuese dhe hetimit administrativ do të shtrihet edhe për familjarët, bashkëshorten e tij, fëmijët, si dhe personat e lidhur.

Inspektori i Përgjithshëm ka kërkuar kryerjen e një hetimi tërësor brenda një kohe sa më të shpejtë të mundshme.

Televizioni Ora News, i përfshirë së fundmi në një konflikt me AMA, publikoi dje të dhëna që tregonin se Gentian Sala dhe bashkëshortja e tij janë pasuruar brenda një viti me 164 mijë euro, si dhe kanë marrë dhurata të shtrenjta nga persona anonim.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Pas premtimit se do t'i japin rrogat, naftëtari zbret nga oxhaku dhe niset drejt spitalit
“O ba, të lutem zbrit poshtë”, vajza qan dhe i lutet të atit që prej orësh kërcënon se do vetëhidhet nga 40 metra lartësi »
Article Logic
Execution time: 0.010107040405273
array(1) { ["section"]=> string(89) "u-pasuruan-me-miliona-brenda-1-viti-nis-hetimi-ndaj-kreut-te-ama-s-dhe-gruas-se-tij-66351" }