U përdor për filmime nga Dan Brown, merr flakë kisha historike e Saint-Sulpice në Paris

Publikuar tek: kulture-art, më 19:39 17-03-2019 U përdor për filmime nga Dan Brown, merr flakë kisha historike e Saint-Sulpice në Paris

Kisha historike e Saint-Sulpice në Paris, e cila u përdor në filmimin e autorit amerikan Dan Brown, i njohur për bestsellerin e ‘Kodit të Da Vincit’, ka marrë flakë për pak kohë gjatë ditës së sotme.

Zjarrfikësit arritën që të mbajnë nën kontroll flakët dhe për fat të mirë askush nuk u dëmtua.

Zjarri ka nisur herët pasdite, ndërkohë brenda saj ndodheshin katër vetë.

Kisha është ndërtuar në shekullin e 17-të mbi themelet që datojnë nga Mesjeta dhe ka tre piktura nga Eugene Delacroix, një nga figurat kryesore të lëvizjes romantike në Francë në shekullin e 19-të.

StSulpiceCathedral.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0064990520477295
array(1) { ["section"]=> string(93) "u-perdor-per-filmime-nga-dan-brown-merr-flake-kisha-historike-e-saint-sulpice-ne-paris-156816" }