U përmbytën në autostradë, ja LISTA e 30 BIZNESEVE që kërkojnë 10 milionë euro nga qeveria

Publikuar tek: ekonomi, më 11:12 12-12-2016 U përmbytën në autostradë, ja LISTA e 30 BIZNESEVE që kërkojnë 10 milionë euro nga qeveria

Gati një muaj pas përmbytjes së jashtëzakonshme të autostradës Tiranë-Durrës, mbi 30 biznese që ushtrojnë aktivitetin në këtë zonë, I janë drejtuar me një letër kërkesë autoriteteve më të larta të shtetit për shlyerjen e dëmeve, raporton Monitor.

Bëhet fjalë për mbi 30 biznese që e kanë gjetur veten të dëmtuar nga vërshimi I ujrave mëngjesin e 8 nëntorit në zonën e Shqipërisë së Mesme.

Sipas raportimit të Monitor, bizneset në shkresën drejtuar kryeministrit e ministrit të Financave, shprehin shqetësim për mungesën e seriozitetit të dy bashkive, atë të Tiranës dhe të Vorës, për ti pritur dhe për të ngritur grupet e kontrollit për konstatimin e dëmeve.

Ndaj bizneset kanë vendosur të krijojnë Bashkimin e bizneseve Vorë – Tiranë dhe kanë vënë disa kushte:

-              Marrjen e masave për kthimin e infrastrukturës në gjendjen e mëparshme

-              Evidentimin dhe formalizimin e dëmit përfshi edhe fitimin e munguar

-              Zbardhjen e shkakut të përmbytjes

-              Mungesë serioziteti nga ana e shtetit të marrë në konsideratë kërkesat e tyre

“Situata e bizneseve është tepër kritike dhe kërkon reagim serioz dhe konkret nga ana juaj. Në këto kushte, çdo vonesë mund të shoqërohet në mbyllje biznesesh dhe jo vetëm të huaja, por edhe vendase”, shkruajnë bizneset në ankesën e tyre.

Lista e bizneseve

1.            APG

2.            Koral Sole

3.            [email protected] 2007

4.            Cocoli shpk

5.            Millocolor

6.            Shegatrans

7.            Novatex

8.            BG company

9.            AIE shpk

10.          Austria Premix shpk

11.          Alumil shpk

12.          Artgres shpk

13.          Mercedez benc shpk

14.          Deka shpk

15.          Olim sha

16.          [email protected] fasondistribution

17.          Global Come

18.          Austrada Albania shpk

19.          Vellezerit Picari shpk

20.          Shina Auto 4x4 shpk

21.          Trade Transport.com

22.          Materiale ndertimi shpk

23.          Dighusto shpk

24.          Servis Ergi shpk

25.          Concept design shpk

26.          Vlash Mali shpk

27.          Muka Servis shpk

28.          Euroclima shpk

29.          Servis Xhemali shpk

30.          Daku shpk

31.          [email protected] 2000 shpk

32.          Global Gaz sha

15494094_10155469207833765_32120322_n.jpg

15416136_10155469207828765_46989867_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011815071105957
array(1) { ["section"]=> string(95) "u-permbyten-ne-autostrade-ja-lista-e-30-bizneseve-qe-kerkojne-10-milione-euro-nga-qeveria-62375" }