U shemb nga qeveria në 2015, nis rindërtimi i kishës në Dhërmi

Publikuar tek: aktualitet, më 17:57 21-03-2018 U shemb nga qeveria në 2015, nis rindërtimi i kishës në Dhërmi Foto ilustruese nga kisha e vjetër

Kisha e Shën Thanasit në vitin 2015 shkaktoi shumë debate mes qeverisë, e cila e cilësonte si një ndërtim pa leje dhe besimtarëve orthodoksë të Dhërmiut.

Por vetëm më pak se 3 vite më pas duket se ka nisur rindërtimi i saj. Kisha e re është ende në themelet e para të ndërtesës, por po ngrihet në të njëjtin vend ku ndodhej e para.

Në vitin 2015 pas shumë debatesh të tejzgjatura, kisha u shemb gjatë natës për të evidentuar ndonjë konfrontim me banorët e zonës, por vetëm një vit më parë ministrja Kumbaro premtoi rindërtimin e Kishës së Shën Thanasit.

Screenshot_2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrasja e Ibrahim Bashës, Krimet e Rënda japin dy dënime përjetë dhe 150 vite burg për "grupin e zjarrit"
Ambasada Amerikane sfidon shqiptarët: Gjeni çfarë po reciton Donald Lu (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.010742902755737
array(1) { ["section"]=> string(68) "u-shemb-nga-qeveria-ne-2015-nis-rindertimi-i-kishes-ne-dhermi-114043" }