U tha se ishte 90% efektive, Universiteti i Oksfordit bën deklaratën e bujshme: Kemi dështuar!

Publikuar tek: bota, më 23:35 26-11-2020 U tha se ishte 90% efektive, Universiteti i Oksfordit bën deklaratën e bujshme: Kemi dështuar!

Vaksina kandidate për të luftuar koronavirusin AstraZeneca, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, në bashkëpunim me IRBM dhe Pomezia, ka nevojë për studime të mëtejshme.  

Lajmi u dha nga Pascal Sorio, numri një i shoqërisë farmaceutike prodhuese që është partnere në këtë projekt.

AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit pohuan se vaksina është 90% efektive, por nga testet e bëra tek 23 mijë vullnetarë vunë re se kishte probleme dhe se shifra ishte e rrejshme.

Një lajm i keq ky për kompaninë farmaucentike, por njëkohësisht edhe për njerëzimin që beson fort te vaksina për t'i shpëtuar virusit që ka kapluar botën prej thuajse 1 viti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Presidenti Trump 'i fal jetën' gjelit të detit, por nuk heq dorë nga ‘virusi kinez’: Së shpejti do t’i japim fund pandemisë
»
Article Logic
Execution time: 0.010771036148071
array(1) { ["section"]=> string(97) "u-tha-se-ishte-90-efektive-universiteti-i-oksfordit-ben-deklaraten-e-bujshme-kemi-deshtuar-229271" }