U vaksinuan me vaksinën e Pfizer, 13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë

Publikuar tek: bota, më 23:36 16-01-2021 U vaksinuan me vaksinën e Pfizer, 13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë Ilustruese

Izraeli është një nga shtetet që ka kryer më shumë vaksina, pasi 20% e izraelitëve kanë marrë vaksinën kundër koronavirusit.

Por vaksinat duket se kanë sjellë edhe efekte anësore, pasi të paktën 13 persona kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi kanë marrë dozën e parë të vaksinës së prodhuar nga Pfizer.

Sipas zyrtarëve vendas, numri mund të jetë më i lartë, ndërkohë që rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi raste të ngjashme, por shtoi se nuk ishin të lidhura me vaksinën.

“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me paralizë të fytyrës. Nuk mund të them se u zhduk plotësisht më pas, por përveç kësaj nuk kisha dhimbje të tjera, përveç një dhimbje të vogël ku ishte injeksioni”, tregoi një izraelit që u përball me efektin anësor të vaksinës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I mjaftuan vetëm 5 ditë, Kina ndërton spitalin e ri me 1500 dhoma për pacientët me koronavirus
Jep dorëheqje sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar »
Article Logic
Execution time: 0.011216878890991
array(1) { ["section"]=> string(79) "u-vaksinuan-me-vaksinen-e-pfizer-13-izraelite-pesojne-paralize-ne-fytyre-235286" }