UEFA dhe FIFA i shpallin “luftë” shpenzimeve pa kriter në merkato

Publikuar tek: sport, më 17:14 21-09-2017 UEFA dhe FIFA i shpallin “luftë” shpenzimeve pa kriter në merkato

Merkatoja e kësaj vere pa transferime të lojtarëve nga një skuadër në një tjetër për shifra që nuk ishin dëgjuar më parë.

Për shumë analistë sportivë kjo merkato është shqetësuese dhe nuk u prit mirë, por edhe UEFA dhe FIFA nuk e kanë pritur mirë.

Xhani Infantino, Presidenti i FIFA-s, kërkoi nga institucionet që kanë përgjegjësinë financiare, të luftojnë sistemin e transferimeve, ndërkohë kreu i UEFA-s Aleksandër Ceferin, i bëri thirrje liderëve politikë europian të ndihmojnë konkretisht me masa shtrënguese.

Nga kalkulimet e UEFA-s dhe FIFA merakto e futbollit në këtë sezon veror ka qarkulluar një shifër marramendëse prej 2.4 bilion euro, që është shifër e fikshme sipas Ceferin.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.085395097732544
array(1) { ["section"]=> string(69) "uefa-dhe-fifa-i-shpallin-lufte-shpenzimeve-pa-kriter-ne-merkato-93183" }