UEFA: Do hetojmë edhe Gjermaninë pas dyshimeve serioze për Kupën e Botës 2006

Publikuar tek: bota, më 18:38 16-10-2015 UEFA: Do hetojmë edhe Gjermaninë pas dyshimeve serioze për Kupën e Botës 2006 Wolfgang Niersbach dhe Franz Beckenbauer

Skandali korruptiv i UEFA po merr çdo ditë përmasa më të mëdha duke përfshirë edhe komitetin e tenderimeve gjerman.

Sipas të përjavshmes gjermane Der Spiegel, komiteti i gjerman i ofertave i ka paguar rreth 6 milionë dollarë rryshfet anëtarëve të komitetit ekzekutiv të FIFA. Paratë u përdorën për të siguruar votën e 4 anëtarëve nga Azia nstafin ekzekutiv prej 24 personash, pak kohë përpara se komiteti të vendoste në vitin 2000.

Në deklaratën e fundit, UEFA ka thënë se do të hetojë të gjitha dyshimet serioze për këtë çështje.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012109041213989
array(1) { ["section"]=> string(82) "uefa-do-hetojme-edhe-gjermanine-pas-dyshimeve-serioze-per-kupen-e-botes-2006-23287" }