Uji i Bekuar, ja kush e rrëmbeu kryqin këtë vit në Berat (FOTO)

Publikuar tek: fcb-bomb, më 15:15 06-01-2018 Uji i Bekuar, ja kush e rrëmbeu kryqin këtë vit në Berat (FOTO)

Sot u kremtua dita e Ujit të Bekuar në shumë qytete të vendit, ku pjesë e ritit fetar është edhe hedhja e kryqit në lumë.

Në Berat ky ritual u zhvillua në lumin Osum. Pavarësisht temperaturave të ulëta të janarit, djemtë pjesëmarrës kanë sfiduar të ftohtin dhe kanë rendur për gjetjen e kryqit.

Këtë vit kanë qenë djemtë e Goricës ata që kanë arritur të gjejnë kryqin në ujërat e lumit Osum.

Ky ritual idhet me pagëzimin e Jezuit nga Gjon Pagëzoi në lumin Jordan.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096540451049805
array(1) { ["section"]=> string(67) "uji-i-bekuar-ja-kush-e-rrembeu-kryqin-kete-vit-ne-berat-foto-105654" }