Ukraina fiton Eurovision-in, askush nuk gëzohet përveç Ukrainës

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 08:19 15-05-2016 Ukraina fiton Eurovision-in, askush nuk gëzohet përveç Ukrainës

“1944” titullohet kënga fituese e Eurovision 2016 duke mbledhur plot 534 pikë Jamala ka mundur ta çojë çmimin në Ukrainë.

Kënga flet deportimin e Tatarëve të Krimesë nga Josef Stalini, çka ka ngjallur edhe zemërimin e Rusiës. Megjithatë edhe këtë vit Eurovision nuk ka mundur t’i shpëtojë sulmeve dhe akuzave për politizimin e skajshëm.

Aq të shumta kanë qenë kundërshtitë e shprehura në rrjetet sociale sa që teknikëve të faqes së Eurovision iu është dashur të moderojnë komentetet, e sipas disa raporteve, të fshijnë ato kundër.

Megjithatë nuk ka qenë vetëm tematika e këngës që ka ngjallur pakënaqësi. Mijëra teleshikues nga e gjithë bota janë shprehur në rrjetet sociale se kënga ishte një nga më të dobëtat.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026664972305298
array(1) { ["section"]=> string(68) "ukraina-fiton-eurovision-in-askush-nuk-gezohet-pervec-ukraines-40480" }