Ukraina pezullon akreditimin për 100 gazetarë rusë

Publikuar tek: bota, më 10:08 22-02-2015 Ukraina pezullon akreditimin për 100 gazetarë rusë

Kievi ka vendosur të pezullojë akreditimin pranë organeve të tij qeveritare për 100 media ruse, ndërkohë që Moska e ka përcaktuar këtë veprim si antidemokratik dhe saktësoi se nga ana e saj nuk do të vendoste asnjë masë shtrënguese ndaj medias së vendit fqinj.

“Vënia e çdo lloj shtrëngese ndaj së drejtës së një kombi për të marrë informacion nga burime të ndryshme shkon padyshim kundër nocionit të një shteti modern, të lirë dhe demokratik”, deklaroi Dmitri Peskov, zëdhënës i presidentit rus, Vladimir Putin, transmeton Ata.

”Masa të tilla janë larg të qenit efikase sepse qytetarët ukrainas në kërkim të burimeve të ndryshme të informacionit, të ndryshme nga propaganda rusofobe që mund të dëgjojnë shpesh në Ukrainë, do të jenë gjithmonë në gjendje t’i gjejnë me përdorimin e teknologjive moderne të informimit”, theksoi Peskov.

Ukraina dhe Rusia arritën pak ditë më parë në Minsk një marrëveshje që do t’i jap fund luftimeve në lindje të Ukrainës. Marrëveshja u arrit falë negocimit të Gjermanisë dhe Francës me palët e përfshirë në konflikt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012010097503662
array(1) { ["section"]=> string(55) "ukraina-pezullon-akreditimin-per-100-gazetare-ruse-4089" }