“Unë nuk mund të jem pjesë e një bote ku burrat i veshin gratë e tyre si prostituta dhe ku dashuria nuk ekziston më”

Publikuar tek: kulture-art, më 09:26 08-07-2017 “Unë nuk mund të jem pjesë e një bote ku burrat i veshin gratë e tyre si prostituta dhe ku dashuria nuk ekziston më”

Ditët e fundit në medie e rrjetet sociale është rihapur debati mbi veshjen dhe zhveshjen, mbi lirinë dhe cënimin e saj.

E gjitha erdhi pas një fotoje të publikuar nga Mentor Kikia i cili tregonte nga Gjiri i Lalzit një grua të mbuluar kokë e këmbë, “fshehur” mirë nën një tendë ndërsa burri i saj lahej lirisht në det.

Për Kikinë, kjo ishte një dhunim i së drejtës së gruas por kolegu i tij Edmond Arizaj kujtoi pjesën tjetër të grave, që dalin thuajse lakuriq.

Nën vazhdën e këtij debati, në rrjet po qarkullon një shkrim i Keanu Reeves, aktorit kanadez i cili thotë se nuk mund të jetë pjesë e një bote ku burrat i veshin gratë e tyre si prostituta.

SHKRIMI I PLOTË:

“Unë nuk mund të jem pjesë e një bote ku burrat i veshin gratë e tyre si prostituta duke treguar çdo gjë që duhet të mbrohet. Ku nuk ka asnjë koncept nderi dhe dinjiteti dhe ku mund te mbeshtetesh te diksuh vetem kur te thote “te premtoj”.

Ku grate nuk duan femije dhe burrat nuk duan nje familje.

Kur pinjollet besojne se jane te suksesshem pas timonit te makinave te baballareve te tyre, dhe ku nje baba i cili ka pak pushtet perpiqet t’u vertetoje ju se ju jeni askushi.

Ku njerezit deklarojne ne menyre flase se besojne ne Perendi me nje gote alkooli ne dore dhe mungesen e te kuptuarit e fese se tyre.

Ku koncepti i xhelozise konsiderohet i turpshem dhe modestia eshte nje disavantazh.

Ku njerezit kane harruar dashurine, por thjesht jane ne kerkim per partner te mire.

Ku njerezit riparojne cdo zhurme te makines se tyre, duke mos kursyer para dhe kohe, ndersa me veten e tyre, ata duken aq te varfer sa vetem nje makine e shtrenjte mund te fshehe ate qe jane.

Ku djemte harxhojne parate e prinderve ne klubet e nates, nen tinguj primitive dhe vajzat bien ne dashuri me ta, per kete.

Ku burrat dhe grate nuk jane me te identifikueshem dhe ku e gjithe kjo quhet liria e zgjedhjes, por per ata qe zgjedhin nje rruge te ndryshme, quhen te vonuar ose te prapambetur.

Une e kam zgjedhur rrugen time, por eshte per te ardhur keq qe une nuk e kam gjetur mirekuptim mes njerezve tek te cilet kam shpresuar se do ta gjeja me shume se askund…

Shënim: Keanu Charles Reeves lindur më 2 Shtator, 1964 në Beirut, Lebanon. Reeves është një aktor kanadez dhe njihet më së shumti me emrin Neo nga filmi The Matrix dhe gjithashtu për rolet e tij ne filmin Speed dhe komeditë Bill & Ted’s Excellent Adventure. Reeves është anëtar i grupit Dogstar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.019373893737793
array(1) { ["section"]=> string(120) "une-nuk-mund-te-jem-pjese-e-nje-bote-ku-burrat-i-veshin-grate-e-tyre-si-prostituta-dhe-ku-dashuria-nuk-ekziston-me-85440" }