UNESCO: Parisi kryeqendra e xhazit

Publikuar tek: kulture-art, më 12:11 26-02-2015 UNESCO: Parisi kryeqendra e xhazit

Muzikantët e jazz nga e gjithë bota do të jenë në Paris në ditën nndërkombëtare të jazzit , më 30 prill 2015.Ambasadori i UNESCO Herbie Hancock tha se ky duhet të jetë një mesazh i fortëpër rimëkëmbjen e Parisit pas sulmeve të fundit.

Hancock ka thënë se organizatorët kanë përzgjedhur Parisin me qëllim që ta përkujtojnë rolin e madh që ka luajtur ky qytet në historinë e muzikës jazz, një histori që zë fill këtu e 100 vjet më parë, kur ushtarë afro-amerikanë gjatë Luftës së Parë Botërore e sollën atë në Francë.

Koncerti i emrave të mëdhenj të jazzit në qytetin ku UNESCO-ja e ka selinë, duhet të përcjellë një porosinë ë qartë Jazzi nuk është vetëm muzikë. Ai ka të bëjë me të drejtat e njeriut, me krenarinë njerëzore dhe dialogun midis kulturave. Ai thekson rëndësinë e kreativitetit dhe lirisë së shprehjes

Në koncert, do të marrin pjesë personalitete si Wayne Shorter, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, Al Jarreau dhe Marcus Miller.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021575212478638
array(1) { ["section"]=> string(38) "unesco-parisi-kryeqendra-e-xhazit-4481" }