UNICEF jep alarmin: 765 milion fëmijë martohen nën moshën 18-vjeç

Publikuar tek: bota, më 10:08 07-06-2019 UNICEF jep alarmin: 765 milion fëmijë martohen nën moshën 18-vjeç Ilustruese

Një statistikë shokuese ka publikuar organizata ndërkombëtare humanitare e ‘UNICEF’.

Në prezantimin përpara OKB-së organizata e UNICEF tha se 765 milion fëmijë janë detyruar që të martohen këtë vit dhe 650 milion ishin vajza.

Fëmijët që martohen në moshë të mitur zakonisht braktisin shkollën dhe kanë mundësi të pakta zhvillimi në jetë. Shumica e fëmijëve të martuar gjenden në Afriken qendrore (28%) në Nikaragua (19%) dhe në Madagaskar (13%).

OKB e ka siguruar organizatën e UNICEF dhe të gjitha organizatat humanitare të pranishme në konferencë se do të marrë masa të menjëhershme për të luftuar këtë problem.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01311182975769
array(1) { ["section"]=> string(71) "unicef-jep-alarmin-765-milion-femije-martohen-nen-moshen-18-vjec-167247" }