Unioni i Gazetarëve Shqiptarë takim në Varshavë, fokus procesi zgjedhor në Ballkan

Publikuar tek: kulture-art, më 12:27 09-09-2017 Unioni i Gazetarëve Shqiptarë takim në Varshavë, fokus procesi zgjedhor në Ballkan

Union i Gazetarëve Shqiptarë ka njoftuar se do të marrë pjesë në një takim në Varshavë.

Takimi do të zhvillohet në kuadër të projektit "Asistencë për procesin zgjedhor në Ballkanin Perendimor.

Projekti do të shtrihet në një periudhë 3-vjeçare dhe do të financohet nga Komisioni Evropian dhe Agjencia Austriake per Zhvillim, ndërsa organizata ODIHR do t’a zbatojë atë.
Projekti ka si qëllim asistencën ndaj procesit zgjedhor dhe institucioneve përkatëse në Rajon kundrejt perpjekjeve të tyre në çuarjen deri në fund të rekomandimeve në sektorë që lidhen me menaxhimin e zgjedhjeve, regjistrimin e votuesve si dhe qasjen e medias ndaj fushatave zgjedhore. 

Në takim merrnin pjesë perfaqesues te larta te institucionet dhe organizatat nga Shqiperia, Mali i Zi, Serbia, Kosova, Maqedonia, Bosnia Hercegovina si dhe perfaqesues te OSCE/ODIHR, Keshillit te Evropes, Komisionit te Venecias.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021641969680786
array(1) { ["section"]=> string(87) "unioni-i-gazetareve-shqiptare-takim-ne-varshave-fokus-procesi-zgjedhor-ne-ballkan-91713" }