UNIVERSITETET më të mira në botë? Njihuni me rankimin e vitit 2019 në të pestë kontinentet (Nga Afrika, Azia e Europa)

Publikuar tek: bota, më 09:08 16-08-2019 UNIVERSITETET më të mira në botë? Njihuni me rankimin e vitit 2019 në të pestë kontinentet (Nga Afrika, Azia e Europa)

Projekti për rankimin e universiteteve më të mira në botë kryhet për të pestin vit radhazi dhe bëhet për të matur cilësinë e edukimit dhe trajnimit për studentët nga mosha 18-25 vjec, ashtu sikurse edhe për impaktin social-ekonomik në promovimin e zhvillimit të qëndrueshëm të këtyre vendeve.

500 universitetet janë përzgjedhur për të parë 20 objektiva që kanë të bëjnë me nivelin e njohurive bazë për shekullin e 21-të dhe promovimin e njohurive sociale dhe afektimin e zhvillimeve positive komunitare.

Të dhënat janë mbledhur nga universiteti Jiao Tong I Shangait me motivin më të akredituarit në klasifikimin botëror. Që nga 2003 ekspertët seleksionojnë institucionet më të mira ndër 17 mijë të tillëve në botë. Rezultatet janë dhënë pas analizave: cmimet Nobel për akademikët, cilësinë dhe sasinë e kërkimeve që kanë prodhuar universitetet, performancën duke respektuar numrin e studentëve që kanë si dhe metodologjinë. Ndarë sipas kontinenteve, renditja është si më poshtë

Afrikë

Universiteti i Cape Town -  South Africa

Universiteti i Witwatersrand – South Africa

Universiteti i Stellenbosch – South Africa

Universiteti i KwaZulu-Natal – South Africa

Universiteti i Pretoria – South Africa

Azia

Universiteti teknologjik Nanyang i Singaporit (NTU)

Universiteti Kombëtar i Singaporit, Singapore

Universiteti i Tokios, Japan

Universiteti Tsinghua  - Kina

Universiteti i Pekinit  – Kina

Karaibe

Universiteti i  Havana – Kuba

Universiteti i Puerto Riko – Puerto Rico

Universiteti i Puerto Rico në Mayaguez – Puerto Rico

Universiteti i Puerto Rico Rio Piedras – Puerto Rico

Universiteti i West Indies – Jamaica

Amerika Qendrore

Universiteti i Costa Rica – Costa Rica

Universiteti Nacional- Costa Rica

Tecnológico de Costa Rica -TEC – Costa Rica

Universiteti Latinoamerican i Shkencës dhe Teknologjisë, Costa Rica  

Universiteti Teknologjik i Panamasë

Europe

Universiteti Oxford, UK

Universiteti Cambridge, UK

Imperial College London, UK

ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology, Zvicër

UCL (University College London), UK

Oqeania

Universiteti i Melbourne – Australia

 Universiteti i Sidneit – Australia

 Universiteti Kombëtar Australian – Australia

 Universiteti i Queensland – Australia

 Universiteti i New South Wales – Australia

Amerika Veriore

Massachusetts Institute of Technology (MIT), USA

Harvard University, USA

Stanford University, USA

California Institute of Technology (Caltech), USA

Princeton University, USA

Amerika Jugore

Universiteti Federal de Sao Paulo – Brazil

Universiteti Estadual de Campinas – Brazil

Universiteti de Buenos Aires – Argentina

Universiteteti Pontificia Catoilca i Kilit

Universiteti Federal i Rio de Janeiro – Brazil

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01134991645813
array(1) { ["section"]=> string(121) "universitetet-me-te-mira-ne-bote-njihuni-me-rankimin-e-vitit-2019-ne-te-peste-kontinentet-nga-afrika-azia-e-europa-175487" }