Ura e Mesit në Shkodër

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:29 24-08-2015 Ura e Mesit në Shkodër

Ura e Mesit që ndodhet rreth 8 kilometra larg Shkodrës ndodhet mbi lumin Kir dhe është një monument kulture në Shqipëri. E ndërtuar në vitin 1768 nga Mehmet Pashë Bushati, ura shërbente për të lidhur Drishtin me Shkodrën. Ura është 108 metër e gjatë dhe me gjerësi 3.4 metër. Ajo mban 13 harqe jo simetrike dhe për ndërtimin e saj janë përdorur gurë të latuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030494928359985
array(1) { ["section"]=> string(28) "ura-e-mesit-ne-shkoder-19019" }