Ura e shembur në Itali, zëvendësministri i Ramës: Betoni nuk është i përjetshëm

Publikuar tek: aktualitet, më 10:24 10-04-2020 Ura e shembur në Itali, zëvendësministri i Ramës: Betoni nuk është i përjetshëm Artan Shkreli

Zëvendës Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Artan Shkreli ka publikuar foton e urës së shembur në Itali, e cila ishte projektuar në vitin 1905 prej njërit nga inxhinierët më të famshëm euopian.

Ura përfundoi në vitin 1908, ndërsa pas 112 vitesh u shemb, duke plagosur edhe dy persona.

Shkreli thotë se vjen një moment kur edhe një furgon mund ta shembi një urë madhështore, pasi "betoni nuk është i përjetshëm".

Kjo tregon që edhe ndërtimet e projektuesve më të mirë në botë mund të shemben, por gjithmonë duhet treguar kujdes në mirëmbajtjen e ndërtimeve.

Postimi i Artan Shkrelit:

U R A T . B I E N
...në Itali ranë dy syresh dje... kjo e paraqitur në tre fotot mëposhtme, qe projektuar më 1905 prej njërit ndër inxhinjerët më të famshëm në nivel europian, dhe e përfunduar më 1908;

E cuditshme sesi vjen një moment kur pesha e një furgoni të vetëm e shpalos të gjithe urën si të ishte një qylym qe shkundet në ajër.

Betoni nuk është i përjetshëm

 
92667331_3642820209124583_5391603675099561984_n.jpg92953714_3642820542457883_1097548823426760704_n.jpg92609277_3642820212457916_4025190968390057984_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010902881622314
array(1) { ["section"]=> string(84) "ura-e-shembur-ne-itali-zevendesministri-i-rames-betoni-nuk-eshte-i-perjetshem-202079" }