Uragani “Irma” mbërrin në bregun perendimor të Florida-s, Miami kthehet në qytet “fantazmë”

Publikuar tek: bota, më 10:02 11-09-2017 Uragani “Irma” mbërrin në bregun perendimor të Florida-s, Miami kthehet në qytet “fantazmë”

Uragani “Irma” vazhdon të jetë sërish aktive, e orët e fundit “troket” edhe në Florida.

Pas dëmeve të mëdha në ishujt Karaibe, duke shkaktuar vdekjen e 28 persona dhe dëme kolosale, uragani i fuqishëm ndalon edhe në bregun perendimor të Floridas.

Për pasojë nga era e fortë me shpejtësi 137 km për orë shkaktoi vdekjen e 3 personave. Mes tyre një burrë u godit nga një pemë gjikante teksa udhëtonte me një kamion.

43F8B60000000578-0-image-a-2_1504709301564.jpg

 

Ndërkohë, disa pjesë të qytetit të Miamit janë nën ujë, ndërsa deri tani 6.3 milion njerëz janë evakuuar para se “Irma” të mbërrinte.

Po ashtu, 4.4 milion shtëpi dhe biznese kanë humbur energjinë elektrike, ndërsa transporti dhe aeroportet janë mbyllur.

Më herët, “Irma” bëri bërdinë në Karaibe, Kuba, Porto Riko Haiti dhe Republika Domenikane.

Autoritetet amerikane vazhdojnë të apelojnë banorët për evakuuim, për të shmangur pasojat e uraganit më të fuqishëm në histori.

uraganaiirma-380x233.jpg

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013409852981567
array(1) { ["section"]=> string(92) "uragani-irma-mberrin-ne-bregun-perendimor-te-florida-s-miami-kthehet-ne-qytet-fantazme-91896" }