Urdhëri i Prokurorisë, lirohet menjëherë Kastriot Myftaraj

Publikuar tek: aktualitet, më 16:37 10-05-2017 Urdhëri i Prokurorisë, lirohet menjëherë Kastriot Myftaraj

Lirohet disa orë pas arrestimit gazetari Kastriot Myftaraj. Kjo vjen menjëherë pas urdhërit të Prokurorisë së Tiranës e cila kërkonte që Myftaraj të lihej i lirë me argumentin se shkrimi i tij nuk përbënte vepër penale.

Myftaraj shkroi se “çdo shqiptar që do atdheun e vet mund ta vrasë Romanën dhe ky do të ishte një akt antiterrorist, jo terrorist”. 

Policia argumentoi se në këtë shkrim Myftaraj bën thirrje të hapura për të kryer vepra të dhunshme kundër rendit kushtetues.

Ai sipas policisë akuzohet për thirrje publike për veprime të dhunshme, mbi bazën e nenit 223 të Kodit Penal por për Prokurorinë në shkrimin e tij nuk është konsumuar vepër penale.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Lesbike, gay, të dhunuar, shqiptarëve ju mohohet gabimisht azili në Britani
Gafa në listën e Frymës së Re Demokratike, kandidatja për deputete në Shkodër është më e reja në histori »
Article Logic
Execution time: 0.010014057159424
array(1) { ["section"]=> string(63) "urdheri-i-prokurorise-lirohet-menjehere-kastriot-myftaraj-78155" }