Ursula von der Leyen: Duhet të hapim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në të kundërtën dëmtojmë veten

Publikuar tek: aktualitet, më 15:23 19-07-2019 Ursula von der Leyen: Duhet të hapim negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, në të kundërtën dëmtojmë veten

Presidentja e re e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është shprehur pozitive ndaj hapjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Der Leyen ka thënë se duhet që t’i shtrëngojnë dorën dy vendeve fqinjë.

Sipas presidendetes së KE në qoftë se i mbyllet dera këtoj rajon, dëmtohen ata në radhë të parë.

‘Jam në favor të hapjes së negociatave. Ne duhet të hapim negociatat e pranimit me vendet sapo Këshilli Evropian të arrijë në përfundimin se kriteret janë përmbushur. Ne duhet t’i japim dorën Shqipërisë. Ne duhet të shtrëngojmë dorën tonë ndaj këtyre shteteve, ne ndajmë të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, ne jemi fqinjë dhe nëse e mbyllim derën për këtë rajon, dëmtojmë vete’, deklaron der Leyen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031777143478394
array(1) { ["section"]=> string(122) "ursula-von-der-leyen-duhet-te-hapim-negociatat-me-shqiperine-dhe-maqedonine-e-veriut-ne-te-kunderten-demtojme-veten-172682" }