Ushqimin e duhur zgjidheni në bazë të ngjyrës

Publikuar tek: aktualitet, më 23:59 13-03-2018 Ushqimin e duhur zgjidheni në bazë të ngjyrës

Prezantimi i një pjate nuk është thjesht çështje forme. Zgjedhja e një ushqimi për shembull në bazë të ngjyrës, në fakt, ka rrënjë të thella: nuk ka vetëm arsye estetike, por është një fakt instiktiv. Është vërtetuar se e kuqja na tërheq më shumë se ngjyrat e tjera. Kjo ngjyrë madhështore, një simbol i pasionit dhe energjisë, është e lidhur me një arsye më të thellë të lidhur me mbijetesën.

Është fakt se kur ne duhet të zgjedhim se çfarë të vendosim në pjatë ne ndihemi të tërhequr nga diçka që është e kuqe, ndërsa jemi shumë më ngurrues ndaj ushqimeve të gjelbra. Kjo nuk është vetëm një zgjedhje estetike, por rezultat i një instikti të saktë që na çon në preferimin e ushqimeve që ne i konsiderojmë më ushqyese, raporton ATA.

Një studim i Shkollës Ndërkombëtare të Studimeve të Avancuara në Trieste ka treguar se tek njerëzit, ndryshe nga ajo që ndodh në rastin e disa llojeve të kafshëve duke përfshirë qen, të cilat mbështeten kryesisht në erë, pikëpamja merr një rol vendimtar në zgjedhjet ushqim.

Jo vetëm kalori: një dietë e ekuilibruar nuk duhet të heqë kënaqësinë dhe rehati në ngrënie. Është e vërtetë se perimet me gjethe jeshile janë më pak kalorike, por edhe më pak të shijshme dhe mbi të gjitha nuk përmbajnë disa lëndë ushqyese themelore për trupin tonë, për shembull kalium, vitaminë C dhe antioksidantë, tipike të ngjyrës së kuqe.

Arsyet për shikimin: ngjyrat marrin një rol vendimtar në zgjedhjen e ushqimit. Sipas studiuesve ne kemi një kod të vërtetë ngjyrash për të vlerësuar se cilat ushqime janë më të përshtatshme për të na mbajtur të gjallë. Sipas disa teorive, sistemi ynë vizual ka evoluar për të identifikuar lehtësisht manaferrat, pemët dhe perimet veçanërisht kalorike në mes të gjetheve që jeton në xhungël. Shpjegimi për të cilin ne preferojmë të kuqe është se ajo është karakteristikë e frutave me më shumë përmbajtje sheqeri dhe më kalorike në krahasim me të tjerat që kanë ngjyra të ndryshme.Kjo vërteton se ndonjëherë instikt është aleati ynë më i mirë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kosova dhe Shqipëria e fusin në kalenda kalendarin e bashkëpunimit kulturor
Jepet ALARMI për sot: Një stuhi diellore do të godasë Tokën »
Article Logic
Execution time: 0.01175594329834
array(1) { ["section"]=> string(52) "ushqimin-e-duhur-zgjidheni-ne-baze-te-ngjyres-113181" }