Ushtari mbijeton për 6 ditë nën dëborën e Himalajeve, u gjet në thellësinë 8 metra

Publikuar tek: bota, më 10:05 09-02-2016 Ushtari mbijeton për 6 ditë nën dëborën e Himalajeve, u gjet në thellësinë 8 metra

Një nga 10 ushtarët që i kishte zënë poshtë një ortek në Himalajë mbijetoi për 6 ditë, 8 metra nën dëborë në Himalajë. Forcat e shpëtimit e konsideronin atë të vdekur, por janë befasuar kur ushtari kishte arritur të mbijetonte.

Gjendja shëndetësore e ushtarit, Naik Hanamanthappa është e rëndë dhe ai është transportuar menjëherë në spital, ndërkohë që hetimet për të gjetur edhe ushtarët e tjerë vazhdojnë.

Sipas mediave nderkombëtare, 9 ushtarët e tjerë ende konsiderohen si të vdekur nga forcat e shpëtimit, pavarsisht se personi i parë që u gjent është i gjall.

“Shpresojmë akoma të bëhet dhe një mrekulli tjetër. Lutuni te Zoti me ne”, ka thënë pas shpëtimit të ushtarit parë, komandanti i ushtrisë së Indisë. Zona ku janë zhdukur ushtarët konsiderohet si një nga zonat më të veshtira për shkak të temperaturës që arrin derin në -60 gradë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Trenat përplasen në Gjermani, 4 të vdekur dhe 150 persona të plagosur (FOTO)
Përdorte bidona vaji për ndërtimin e kompleksit, 39 persona humbin jetën, më shumë se 100 nën rrënoja »
Article Logic
Execution time: 0.011664867401123
array(1) { ["section"]=> string(85) "ushtari-mbijeton-per-6-dite-nen-deboren-e-himalajeve-u-gjet-ne-thellsin-8-metra-32109" }