Ushtri gjigante në Paqësor, formacion lufte përball Koresë së Veriut

Publikuar tek: bota, më 07:13 14-11-2017 Ushtri gjigante në Paqësor, formacion lufte përball Koresë së Veriut

Për herë të parë pas 30 viteve, tri aeroplanmbajtëse amerikane janë duke lundruar në formacionin luftarak në Paqësor.

Formacionin luftarak që e përbëjnë tri aeroplanmbajtëset “USS Ronald Reagan”, “Theodore Roosvelt” dhe “USS Nimitz”, së bashku me dhjetëra luftanije, janë duke marrë pjesë në ushtrimin e marinës amerikane që do të zgjasë katër ditë, transmeton Telegrafi.

Në këto ushtrime janë duke marrë pjesë edhe Ushtria japoneze me dy helikopterëmbajtës dhe dy anije luftarake.

“Tri aeroplanmbajtëse që aktualisht janë duke lundruar në detin japonez, janë duke transportuar mbi 200 aeroplanë luftarakë. Shumë vende nuk i posedojnë në total kaq shumë aeroplanë”, raporton BBC.

Duke marrë parasysh që ushtrimet janë duke u zhvilluar në afërsi të gadishullit korean, të njëjtën kohë presidenti amerikan është në turneun e tij në Azi, shkruan telegraf. 

Mund të konstatohet se këto ushtrime kanë për qëllim t’ia tregojnë muskujt Koresë së Veriut e cila vazhdimisht po kërcënon me sulme bërthamore Shtetet e Bashkuara. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ky frut me erë tmerrësisht të keqe por shije mjaft të mirë është i ndaluar në transportin publik
Gjykata mbështet vendimin e Trump, ja cilët nuk shtetas do lejohen të hyjnë në SHBA »
Article Logic
Execution time: 0.01015305519104
array(1) { ["section"]=> string(73) "ushtri-gjigante-ne-paqesor-formacion-lufte-perball-korese-se-veriut-99463" }