Ushtria franceze vret kreun e Al-Qaeda në Afrikë

Publikuar tek: bota, më 22:52 05-06-2020 Ushtria franceze vret kreun e Al-Qaeda në Afrikë Abdelmalek Droukdel

Vritet në veri të Afrikës lideri i Al-Qaeda, Abdelmalek Droukdel i njohur ndryshe edhe si Abou Mossab Abdelëadoud.

Lajmin e bëjnë me dije autoritetet franceze, duke thënë se Abdelmalek Droukdel është vrarë gjatë operacionit të ushtrisë franceze në Mali.

Droukel është dënuar nga një gjykatë në Algiers së bashku me 18 persona të tjerë për vrasje dhe pjesëmarrje në organizatë terroriste. Ai akuzohet për sulmet me bombë në Algjeri në vitin 2007, që i shkaktuan vdekjen 22 personave dhe lanë të plagosur 200 të tjerë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097079277038574
array(1) { ["section"]=> string(55) "ushtria-franceze-vret-kreun-e-al-qaeda-ne-afrike-209211" }