Uta Ibrahimi, shqiptarja e parë që pushton majën e everestit (foto)

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:36 23-05-2017 Uta Ibrahimi, shqiptarja e parë që pushton majën e everestit (foto)

Uta Ibrahimi është zyrtarisht alpinistja e parë shqiptare që pushton majën më të lartë në botë atë të malit Everest në vargmalet e Himalajeve.

Njoftimi u bë nga sekretarja e Ministrisë së Kulturës, Turizmit dhe Aviacionit Civil në Nepal.

Uta Ibrahimi nuk u dorëzua nga moti i keq dhe erërat e forta. Ajo arriti majnë në orën 05:00 të 22 majit, 2017.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022945165634155
array(1) { ["section"]=> string(70) "uta-ibrahimi-shqiptarja-e-pare-qe-pushton-majen-e-everestit-foto-79616" }