‘Vagabondi i Wimbledonit’, 14 vite burg për hajdutin shqiptar që grabiste shtëpitë e të pasurve dhe të famshmve

Publikuar tek: bota, më 18:51 21-06-2019 ‘Vagabondi i Wimbledonit’, 14 vite burg për hajdutin shqiptar që grabiste shtëpitë e të pasurve dhe të famshmve Grabitesi serial ne Alngli, shqiptari Astrit Kapaj

Hajduti serial shqiptar, Astrit Kapaj, është i njohur në Angli për bastisjet e shtëpive të njerëzve të famshëm.

43 vjeçari Astrit Kapaj është quajtur nga policia si ‘Vagabondi i Wimbledonit’ pasi ka vjedhur para dhe stoli të vlerësuara në pothuajse 500,000 paund gjatë një serie vjedhjesh në shtëpitë në periferitë në jug-perëndim të Londrës që prej vitit 2008.

Kapaj është me origjinë nga Shqipëria dhe jeton në Wimbledon pak pasi ka mbërritur në Britaninë e Madhe në vitet 1990

Ai u deklarua fajtor për 26 vepra pasi dedektivët zbuluan aktivitetin e tij kriminal.

Hetuesit dyshojnë se Kapaj ka 10 herë më shumë vepra penale se sa është dënuar.

Vjedhjet e tij mendohen që shkojnë  deri në vlerën e 5 milionë dollarëve, vjedhje të cilat janë bërë në zonën e Wimbledon që datojnë që nga viti 2004.

Viktimat e preferuara të Kapajt ishin njerëz të famshëm dhe sportistë të njohur.

43 vjeçari shqiptar deklaroi se kishte grabitur edhe shtëpinë e yllit gjerman të tenisit, Boris Becker, si dhe futbollistit të njohur francez Nicolas Anelkas. 

22222.jpg

drita.jpg

eeeee.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013952016830444
array(1) { ["section"]=> string(115) "vagabondi-i-wimbledonit-14-vite-burg-per-hajdutin-shqiptar-qe-grabiste-shtepite-e-te-pasurve-dhe-te-famshmve-169183" }