Vajza yll e Niko Peleshit i thotë ato që çdo baba do ëndërronte: Ty të kishte dalë nga mendja, unë kisha javë që e prisja...

Publikuar tek: fcb-bomb, më 16:33 11-11-2017 Vajza yll e Niko Peleshit i thotë ato që çdo baba do ëndërronte: Ty të kishte dalë nga mendja, unë kisha javë që e prisja...

Vajza modele por edhe shumë e lexuar e ministrit të Bujqësisë Niko Peleshi, Aleksia Peleshi, shkruan një dedikim vertet emocionues për të atin në ditën e tij të lindjes.

Ky 47-vjetor e ka gjetur Peleshin në Dibër, në takimin informal të qeverisë, por kjo nuk e ka penguar Aleksian t’i thotë gjithçfarë ndjen, edhe në distancë.

“Babi, ndonëse ty ky 47 vjetor të kishte dalë nga mendja, unë kisha javë që e prisja. Kisha javë që mendohesha se çfarë duhet të bëj që të mos e konsiderosh më ditëlindjen tënde si diçka të parëndësishme. Ty nuk të kanë interesuar kurrë gjërat materiale, ndaj edhe këtë vit, si çdo vit tjetër, po të shkruaj fjalët që rrallëherë t’i shpreh. Më fal për këtë, ti meriton të dëgjosh fjalë dashurie dhe mirënjohjeje çdo ditë. E di që të vlejnë më shumë se çdo dhuratë që mund të të kisha gjetur. Por, disa gjëra janë të vështira për tu shprehur me fjalë.

Personi që unë jam sot është merita jote. Vlerat që unë kam sot, i kam falë teje. Janë gjërat që ti më ke mësuar, vullneti që më ke dhënë, mënyra se si më ke nxitur të mos dorëzohem kurrë dhe të synoj gjithmonë të jem numri 1, që më kanë bërë njeriun që jam tani. Eksperiencat që ke ndarë me mua janë bërë dhe eksperiencat e mia. Fjalët që më thua janë fjalet që unë u them njerëzve të tjerë. “Leksionet” që ti më jep janë leksione që do doja t’i mësonte gjithë bota. 
Sikur çdo njeri në botë të kishte vizionin tënd, bota do të ishte një vend i përsosur. Je njeriu më selfless që njoh, ai që gjithmonë mendon se si t’i bëjë të tjerët të lumtur, në vend të vetes së vet. Njeriu të cilit krenaria i shtohet duke bërë diçka të mirë për të tjerët, e jo për veten.
E kam thënë dhe po e them përsëri, edhe gjysma e vlerave të tua do më mjaftonte për tu bërë dikushi në jetë. Jam krenare që të kam baba dhe nuk do të të ndërroja me asgjë në botë. Pa ty nuk do të isha kjo që jam dhe çdo arritje e imja do të të dedikohet ty. Shpresoj që në të ardhmen të ndihesh dhe ti po aq krenar për mua sa ç’jam unë për ty, pavarësisht se dëshirat tona për të ardhmen time mund të jenë të ndryshme nga njëra-tjetra. 
Gëzuar ditëlindjen, babi! Ich liebe dich”, shkruan Aleksia në dedikimin e saj për të atin.

Sakaq, në Bulqizë nuk ka munguar torta e ditëlindjes për ministrin Niko Peleshi.

sakaq.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072879791259766
array(1) { ["section"]=> string(125) "vajza-yll-e-niko-peleshit-i-thote-ato-qe-cdo-baba-do-enderronte-ty-te-kishte-dale-nga-mendja-une-kisha-jave-qe-e-prisja-99192" }